Göktürk 1 Uydu Verileri İşlenmeye Başladı

Göktürk-1;  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ve Aselsan'ın teknoloji girdisi ile İtalyan Telespazio tarafından üretilen ve Türk Hava Kuvvetleri himayesinde yönetilen, Askeri ve Güvenlik uygulamalarında Harita Genel Müdürlüğünün yığın veri üretimine başladığı Yerli uydumuzdur.
 
50 cm Pankromatik, 2 metre Multispektral çözünürlüğü ile Dünyadaki en başarılı gözlem uydularından biridir.
 
Uydunun ülkemiz açısından önemi, Coğrafi kısıtlama olmaksızın Dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıması, orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tahmin ve tespiti, kısacası yüksek çözünürlükte coğrafi harita verilerinin üretilmesiyle ilgili tüm uygulamaların gerçekleştirilmesinde dışa bağımlılığın ortadan kalkmasıdır.
 
Günlük yaklaşık 150.000 km2’lik bir alan, firmamız tarafından başarıyla teslim edilen PCI Geomatics GXL yazılımıyla ham halden ortomozaik sonuç çıktısına kadar üretilmektedir.
 
Görüntüler Hava Kuvvetleri sahipliğinde olduğu maalesef sizlerle örnek görüntü paylaşamıyoruz. Ancak yazılımla ilgili detaylara firmamız web-sitesinden ve www.pcigeomatics.com adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Saygılarımızla.
Copyrights © 2017-2019 Designed & Coded by Ankatek Software Ltd.